EKOLOGIA I EKONOMIA CIEPŁA
a
Każdy z nas chciałby, aby jego dom był ciepły, bezpieczny i przyjazny dla domowników. Często zdarza się jednak, że zauważamy, jak na ścianach powstają zacieki, a panująca w podziemnych pomieszczeniach wilgoć osadza się na oknach i suficie. Dodatkowo w pomieszczeniach na parterze i na najwyższych kondygnacjach odczuwalny jest chłód. Są to bezsprzeczne objawy utraty ciepła z budynku.
Każdy dom emituje ciepło. Ciepło to powinno pozostać w obrębie domu, ale często ulatnia się z niego przez szczeliny zwane mostkami termicznymi. Przyczyną utraty ciepła mogą być wady konstrukcyjne budynku oraz błędnie wykonany montaż instalacji i izolacji cieplnych.
a
Procentowe zestawienie strat ciepła w budynku
– około 20%-25% ciepła ucieka przez ściany i narożniki,
– od 25%-30% ciepła ucieka przez dach,
– przez okna i drzwi tracimy od 10%-20% ciepła,
– przez piwnice i fundamenty od 10%-15%,
– pozostałe straty ciepła powodują np. kominy tutaj straty mogą sięgać nawet 15%.
a
Przyczyny utraty ciepła
Najczęstszą przyczyną utraty ciepła w budynku są mostki termiczne – miejsca, w których dochodzi do nieszczelności w izolacji cieplnej ze styropianu i w ostateczności przemarzania narożników. Straty ciepła to również odczuwalny chłód i wiatr wiejący spod drzwi i okien.
Mostki cieplne występują także w miejscach połączeń stropu ze ścianami oraz nad piwnicami. Ciepłe powietrze, kierując się zawsze ku górze, przenika przez nieogrzane elementy konstrukcyjne budynku, generując straty energii.
Kolejną przyczyną wychłodzenia budynku są szczeliny powstałe poprzez źle zaizolowany fundament oraz pęknięcia ścian wywołane ruchem podłoża, na którym stoi budynek.
Przyczyną wychładzania budynku może być również źle działająca wentylacja lub jej brak. Nie występuje wtedy wymiana świeżego powietrza do pomieszczeń, a jedynie odpływanie ciepłego na zewnątrz.
Błędnie wykonane prace budowlane na etapie wznoszenia konstrukcji budynku oraz niestaranne wykonanie termoizolacji budynku również obniżają funkcjonalność cieplną.
a
Zapobieganie stratom ciepła
Jeżeli zauważymy w naszym domu niepokojące oznaki wychładzania pomieszczeń lub wszechobecną wilgoć na ścianach, oznacza to, że dom należy docieplić.
Przed wykonaniem docieplenia i wyborem odpowiedniej metody warto przeprowadzić BADANIA TERMOWIZYJNE, które pozwolą wykryć wszystkie nieszczelne miejsca w budynku.